A Leier vagy Schiedel elemes kémények építésénél a kivitelezői nyilatkozatot (ami a kémény átvételekor a kéményseprőknek kell) csak a megfelelő papírokkal rendelkező szakember töltheti ki, vagy önerős építkezés esetén magánszemély is (természetesen az előírások ismeretében és azok betartásával)? Jelenleg éppen egy építkezés közepén tartunk, s szakképzettség nélkül (de építőiparban szerzett gyakorlattal) 90 százalékban saját kezűleg építjük fel házunkat.
Az eddig használt kandalló helyett vegyes tüzelésű kazánnal oldanám meg házam központi fűtését. Édesanyám mozgáskorlátozott, a ház 2/3-a én és édesanyám tulajdonában van. Kaphatok valamilyen támogatást a fűtés korszerűsítésére?
Amennyiben az építkezés során elértük a beépíthetőség maximumát, de szeretnénk egy 42 négyzetméteres garázst építeni, akkor elegendő ezt csak bejelentenünk az önkormányzat felé?
Van egy 3x8 m-es, tető alatt lévő teraszom. Alaplábazat, aljzatbetonozás, tetőszerkezet együtt készült a főépülettel az eredeti terv szerint, 1985-ben. Ezt a teraszt szeretném beépíteni, és egy irodát kialakítani benne, vagy akár lakás céljára is használhatóvá tenni, majd az egész épületet hőszigetelnénk. Hogyan fogjak hozzá, mi a munka menete?
Falbontással átmenő cserépkályhát vagy téglakályhát építenénk. A kéményseprőkkel világos, hogy engedélyeztetni kell. Az építési hatósággal is kell engedélyeztetni, ha megbontjuk a falszerkezetet? Vagy ha nem tartófal akkor erre nincs szükség?
Lakásfelújításban vagyunk, melynek során cirkófűtésre cseréljük a konvektorokat, illetve az eredetileg 1 nappali + 2 hálószobás + konyhás lakásból csinálnánk egy amerikai konyhás + 2 hálószobás lakást. Két kivitelezővel is beszéltem, ők azt mondták, mindez megoldható. Kell-engedély bármihez (a cirkósításhoz tudom, hogy kell)? A ház a közös képviselő elmondása alapján rossz statikai állapotban van.
35 éves síkpala tetőnket előbb-utóbb le kell cserélni. Létezik olyan megoldás, amivel a pala megbontása nélkül agyagcseréppel be lehet fedni a tetőt (természetesen a tetőszerkezet megerősítésével)? A padlást nem kívánjuk beépíteni, üresen maradna. Amennyiben bontani kell, akkor milyen környezetvédelmi szabályokat kell betartani? Mert ha jól tudom, a síkpala veszélyes hulladéknak minősül.
Családi házunkban szeretnénk áthelyezni a bejárati ajtót (kb. 1,5-2 méterre a mostanitól), a jelenlegi ajtó helyett pedig ablakot. Egy meglévő ablak helyett pedig teraszajtót is szeretnénk. Engedélykötelesek-e ezek a munkák? Sem az ajtó, sem az ablak nem utcafronti, mindkettő az udvarra néz.
Sokan tanácstalanok amiatt, hogy vajon a családi házukban vagy telkükön felmerülő kisebb-nagyobb átalakítások, építkezések engedélykötelesek-e vagy sem. Mi most összegyűjtöttünk néhány tipikus példát.
Központi fűtést szeretnék kiépíteni, kell-e hozzá engedélyes terv? Mivel biomassza-kazánnal szeretnék fűteni, kiváltva a pb-gázt, várható-e támogatás az új Széchenyi-tervben?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése